Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi i dopalaczach

Przymusowa praca, wykorzystanie seksualne, handel organami – to tylko niektóre formy handlu ludźmi, który jest aktualnym problemem nawet we współczesnej Europie. Asp. szt. Grzegorz Rusak, by zwrócić uwagę na zagrożenia związane z wyjazdami zagranicznymi i podejmowaniem tam pracy oraz aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, spotkał się z uczniami opatowskiego liceum.

Handel ludźmi to przestępstwo zaliczane do jednych z najcięższych zbrodni, która godzi nie tylko w wolność, ale i ludzką godność. Aby ustrzec  przed zagrożeniami, które niesie ze sobą ten nielegalny proceder asp. szt. Grzegorz Rusak koordynator ds. Ochrony Praw Człowieka w Komendzie Powiatowej Policji w Opatowie rozmawiał z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie o potencjalnych niebezpieczeństwach. Podczas spotkania, policjant informował o zagrożeniach związanych z poszukiwaniem pracy za granicą oraz na terenie naszego kraju. Asp. szt. Grzegorz Rusak  udzielał cennych wskazówek, dzięki którym młodzież może zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Policjant szczególną uwagę zwracał na to, aby nie podejmować żadnej pracy bez uprzedniego, dokładnego sprawdzenia jej legalności. Informował jednocześnie, że grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Warto zatem korzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Asp. szt. Grzegorz Rusak   dodał, że  handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Karą za to przestępstwo jest pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 3, a maksymalny jej  wymiar to 15 lat.  Także przygotowanie do tego przestępstwa jest karalne. koordynator ds. Ochrony Praw Człowieka w Komendzie Powiatowej Policji w Opatowie poinformował że współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa.  

W czasie spotkania kilka słów do młodzieży skierował również dzielnicowy miasta Opatowa - sierż. szt. Adam Kędziora. Dzielnicowy przedstawił także założenia ogólnopolskiej kampanii pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają” prezentując uczestnikom spotkania spot promujący kampanię „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, której głównym celem jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

opr. AF

 

 

 

Powrót na górę strony