Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń

Nowa i trudna sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa COVID-19, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym.

W czasie panującej epidemii również policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy będą stosować się do przepisów, zaleceń i decyzji. Jedną z takich decyzji, jaką może zostać objęta osoba, co do której zachodzi podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, jest decyzja o objęcie jej kwarantanną domową.

Policjanci wspierając działania służb sanitarnych prowadzą nadzór nad osobami objętymi taką kwarantanną. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są funkcjonariusze, którzy znają dany teren i lokalnych mieszkańców. Są to również policjanci posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną, zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby.

Należy podkreślić, że ten nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżając pod znany im adres. Policjanci nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

Policjanci przypominają, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się epidemii. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Niezależnie od tego w przypadku gdy policjanci stwierdzą iż osoba która winna się poddać obowiązkowej kwarantannie opuściła miejsce pobytu przekażą informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest władny w prowadzonym przez siebie postępowaniu nałożyć na winnych grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Ponawiamy apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Przypominamy, że powiadomienie (niezależnie od sposobu, np. telefoniczne) o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie.

 

Opr. AF

Źródło KGP

Powrót na górę strony