Aktualności

Znajomy poprosił Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo

Przestępcy wymyślają nowe metody oszustwa. Konta społecznościowe są coraz częściej wykorzystywane przez osoby próbujące wyłudzić nasze pieniądze. Oszuści po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, pod pretekstem dokonania pilnej płatności rozsyłają do naszych znajomych informacje z prośbą o przekazanie kodu BLIK.

Wczoraj do opatowskiej komendy zgłosił się 28-letni mieszkaniec gminy Sadowie, którego wyłudzone dane do logowania się na jednym z portali społecznościowych zostały wykorzystane do oszustwa metodą „na BLIK”. Mężczyzna zorientował się, iż nieznana mu osoba przełamując zabezpieczenia przejęła jego konto na popularnym portalu społecznościowym, po czym podszywając się pod niego, wysłała do znajomych wiadomości z prośbą o przesłanie pieniędzy na pilny zakup. Niczego nieświadomy członek rodziny, wysłał kody BLIK, dając się oszukać na kwotę 600 złotych.

Apelujemy  – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Prośby sprawców są różne – na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy podszywający się pod bliskich lub znajomych tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Dlatego warto osobiście się spotkać, bądź wykonać telefon do osoby proszącej o pożyczkę i zapytać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze. 

Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je;
  • pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników; 
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych, pamiętajmy aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

 

 

Opr. MŻ

Źródło: KPP w Opatowie

Powrót na górę strony